Fico, učitelia, bludy a obludy

Autor: Katarína Kalašová | 21.11.2012 o 19:15 | (upravené 21.11.2012 o 19:28) Karma článku: 25,47 | Prečítané:  12689x

Jav, ktorý premiér Fico umne a rád podporuje svojimi demagogickými vystúpeniami, je závisť. Predviedol nám to aj včera na tlačovej besede u ministra školstva. Stačí, aby ľuďom podsunul, že učitelia sú obyčajné krysy, ktoré chcú zničiť svojimi požiadavkami slovenskú ekonomiku, dostať nás z EÚ, utrhnúť od úst deťom a dôchodcom... Veď čo by mohlo občana inšpirovať k nesúhlasu so štrajkujúcimi učiteľmi viac ako to, že niekto chce zvýšiť plat, keď sa všetci máme zle...

Vypočuli sme si, že „každý má na Slovensku poddimenzované platy,... každý môže povedať, že chce viac ...

Poďme teda od týchto bludov premiéra Fica k faktom. Pán Fico, opäť zavádzate a živíte negatívne emócie. Každý na Slovensku nemá poddimenzované platy – určite nie sudcovia, určite nie premiér. Zato učitelia ich poddimenzované majú. Stačí sa začítať do najnovších zistení OECD, kde sa dozvieme, že... Vlastne, aby to pochopili aj brigádnici zo Súmračnej (skutočne výstižne zvolená adresa pre Vaše vládnutie), použijem takúto metaforu:

 

  1. V niektorej z krajín OECD sa stretnú spolužiaci z vysokej školy, jeden z nich je učiteľ. Pri pive sa rozprávajú, aké sú po 15 rokoch práce ich platy. Vedia, že v ich krajine je priemerný plat vysokoškolsky vzdelaného človeka toľko-a-toľko dolárov, eur, forintov... A čo zistia? Stredoškolský učiteľ vo Fínsku zarobí 110% tohto vysokoškolského priemeru, v Austrálií 92%, vo Veľkej Británii 109%, v Nemecku 105%, v Poľsku 75%, v Kórei 130%...
  2. V jednej z krajín OECD – na Slovensku – sa stretnú spolužiaci z vysokej školy, jeden z nich je učiteľ. Pri pive sa rozprávajú, aké sú po 15 rokoch práce ich platy. Vedia, že na Slovensku  je priemerný plat vysokoškolsky vzdelaného človeka toľko-a-toľko eur. A čo zistia? Učiteľ na Slovensku zarobí 45% priemeru vysokoškolsky vzdelaných spolužiakov. (Prečo šiel študovať?)

 

Hádajte, na ktorom mieste v rebríčku OECD je slovenský učiteľ? Nuž, na poslednom! Aby sme boli aspoň predposlední, nebude stačiť ani 5%, ani 10% zvýšenia tarifného platu. Keby sme chceli byť priemerom OECD (ktorý je 85%),  platy by sa museli zvýšiť o 80% súčasného stavu. Tak prečo sa bavíme o tých smiešnych piatich percentách? Aby ste, pán premiér, nemuseli dlho hľadať ten priemer, tu je link na štatistiky OECD, ktoré som použila http://dx.doi.org/10.1787/888932668109 a http://dx.doi.org/10.1787/888932668128.

Neskôr ste povedali: „Nemôžem akceptovať návrhy, ktoré prichádzajú často... Zoberte deťom jedno euro na stravu! Zoberte deťom tridsať eur ročnú platbu na nákup školských pomôcok! Zoberte deťom sedemnásť eur mesačne, ktoré dostávajú rodiny ako motivačný príspevok, aby deti chodili do školy!“ (Naozaj by ma zaujímalo, kto Vám takéto návrhy posiela. Alebo opäť Vaša prebujnená fantázia? Hlasy z tmavého kúta vašej pracovne?)

Pýtate sa, kde na to zobrať.

Stačí, keď nebude rozhadzovať peniaze daňových poplatníkov na investičné stimuly (120 mil.), ktoré majú pokútne pozadie. Napríklad pre dobre zarábajúcu zahraničnú firmu Mondi SCP, a.s.. Pretože dať niekomu 25 mil. za to, že prepustí 586 zamestnancov a vravieť, že je to na udržanie pracovných miest, to chce naozaj dobrú dávku hlúposti. Kto neverí, nech si prečíta (prosím, s porozumením) schválený materiál z rokovania Vašej vlády o tejto nehoráznosti: http://www.rokovanie.sk/Rokovanie.aspx/BodRokovaniaDetail?idMaterial=21648

Stačí, keď zabezpečíte  so svojou vládou výber DPH  (aspoň na úrovni priemeru EÚ), a bude mať  k dispozícií 1,2 miliardy. Keď sa Vašej vláde podarí vyberať poctivo všetku DPH, budete mať k dispozícií 2,3 miliardy. A môžete zvýšiť platy učiteľov, lekárov, súdnych úradníkov, môžete pridať aj premiérovi tých 32 eur, o čo by sa v priemere zvýšil plat učiteľa pri 5% zvýšení (ak mu ich zároveň nezoberú z pohyblivej časti). Nemuseli by ste zvýšiť dane nám všetkým, nemuseli by ste zdierať malých a stredných podnikateľov a ešte by ste zvládli urobiť dobre aj Pente a zaplatiť im, čo sa len dá.

Stačí, keď v štátnom rozpočte zohľadníte ESO (reforma verejnej správy), kde ste si naplánovali na budúci rok ušetriť 50 miliónov eur. Že si nepamätáte? Nuž, bolo to na tlačovej konferencii MV SR dňa 27.8.2012, keď ste s veľkou pompou oznámili, že „vďaka reforme verejnej správy v roku 2013 štát ušetrí na svojom fungovaní 50 miliónov eur“. Ale pozor, ak takto získané financie zahrniete do budúcoročného štátneho rozpočtu, nebudete ich mať ako tajnú zálohu, povedzme, pre nejaké požiadavky nejakej finančnej obludy.

Stačí aj Vás. Ale to je už iná téma.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Mistrík odstúpil z prezidentského súboja, podporil Čaputovú

Mistríkovo rozhodnutie ocenil aj prezident Kiska a tiež podporil Čaputovú.

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Toto by Čaputová nemala zahodiť

Po dvadsiatich rokoch môže prvé kolo vyhrať blok mimo Smeru a HZDS.

AUTO

Prichádza malé SUV Škoda Kamiq. Aké sú naše prvé dojmy?

Zaboduje priestorom aj bohatou výbavou.


Už ste čítali?