Súdruhovia, koľko vlastne učiteľom pridáte? Koľko vlastne majú?

Autor: Katarína Kalašová | 10.12.2012 o 16:24 | Karma článku: 24,60 | Prečítané:  6474x

Známa stratégia majstrov demagógie je zahmlievať, zapierať, domotať, odviezť pozornosť, ukázať aspoň o kúsok vedľa. A to dokola a dokola a dokola, vždy s inými argumentmi a rýchlym vodopádom slov. Kto by pred pár rokmi veril, že sa dajú v tomto umení predčiť aj také hviezdy, akou bol majster Mečiar? Prečo sa talentom demagógie tak dobre darí na pôde nehynúceho bolševizmu?

Takže ako zvyčajne, na úvod zopár faktov:

11.11.2012 – relácia o 5 minút 12 - zvýšenie 5%

R. Fico: „Nemáme iné možnosti, buď prežijeme rok 2012 a zostaneme v Európe a bude tu nejaká perspektíva, alebo to všetko pokazíme a bude po nás. Prosím aj učiteľov o pochopenie. Kým v iných krajinách idú platy dole, päť percent je zvýšenie, čo sa v iných krajinách nedeje,“ [pozri tu]

27.11. 2012 – brífing R. Fica po nočnom rokovaní s odborármi – zvýšenie možno 0%

R. Fico: „Ale ak sa bude čas naťahovať a opäť prídu nejaké negatívne informácie, pokiaľ ide o makroekonomické ukazovatele verejných financií, tak ani táto ponuka možno už nebude na stole,"

(Mal azda už vtedy na mysli premiér Fico rozhodnutie arbitráže... ?)

2.12. 2012 – brífing D. Čaploviča po rokovaní s odborármi– zvýšenie 7,5%

Dušan Čaplovič : „Vláda je schopná navýšiť prostriedky do výšky až 7,5 percenta,“ [pozri tu]

6.12.2012 – R. Fico – Vyhlásenie vlády SR k situácii v školstve – nikto nevie aké zvýšenie

R. Fico: „... ak je dnes priemerný plat za prvé tri kvartály 840 Eur u učiteľa – to je štatistický údaj, tak v roku 2013 ... posielame 896 Eur na každého jedného učiteľa, ak k tomu prirátame 5% zvýšenie tarifných platov hovoríme o sume 930 Eur ... hovoríme o zvýšení platov učiteľov v regionálnom školstve o 50 – 60 eur“ [pozri tu]

Nech počítam, ako počítam – veľmi tie čísla nesedia. 5% z 840 je 42 Eur. 5% z 896 je 44,80 Eur. Nevychádza to ani tak, ani onak. Nuž dobre, nebudeme sa predsa hrať na drobné, nie? Veď o presnosť tu predsa pri takom obrovskom zvýšení ani nejde.

Podstatné je, že učitelia v regionálnom školstve takéto priemerné platy NEDOSTÁVAJÚ, ani keby k tomu svojmu prirátali ešte aj svoj vek, číslo svojej pravej topánky a v niektorých prípadoch aj výšku zostatku na svojom účte pred nasledujúcou výplatou. Začne už niektorý politik hovoriť o SKUTOČNÝCH PLATOCH UČITEĽOV, nie o fiktívnych nápočtoch a výpočtoch, ktoré potom odchádzajú z tabuliek do pazúrov nenásytných (a zadĺžených) zriaďovateľov, ktorí ich ešte stále NEMUSIA celé odovzdať učiteľom ako ich skutočné platy?

A teraz ešte jeden výpočet kúzelníka Kažimíra:

7.12.2012 – P. Kažimír – brífing NR SR – zvýšenie 11,2%

P. Kažimír: „...Vláda a poslanci vytvorili predpoklady na to, aby došlo v budúcom roku k zvýšeniu priemerných hrubých miezd učiteľov o vyše 10% ... v budúcom roku by mal dosiahnuť priemerný plat učiteľa 934 Eur ... je to medziročný nárast o 11,2 %.“ [pozri tu]

A neodpustím si škodoratostne zverejnenie ešte jednej hlbokej myšlienky hodnej MINISTRA FINANCIÍ: „... podľa mojich informácií sú platy aj vyššie ako je tento priemer...“ Nuž, pán minister, ak je preiemerná výška detí v triede 154 cm, veľmi vás prekvapí, že Ľubomírko narástol menej a Peťko viac?

A napokon záverečné a slávnostné finále z gala programu samotného skladateľa:

8. 12.2012 - R. Fico – Snem strany SMER – SD – zvýšenie 5%

R. Fico: „... Je mi ľúto, že nedošlo k dohode s odborármi, ale ich požiadavky na 10% zvýšenie tarifných platov ... sú jednoducho nerealistické ... sme pristúpili k navýšeniu platov učiteľov základných a stredných škôl o 5%...“ [pozri tu]

Tak si to zhrňme do jednoduchého diagramu (pán minister Kažimír, diagramy si vysvetlíme nabudúce). Nepripomína vám táto zubatá čiara cestu z Tramtárie do Tramtárie? Alebo cestu od neúcty z vzdelávaniu k neúcte k vzdelávaniu?

graf.jpg

Sľuby zvýšenia platov  Vlády SR

Na záver jedno smutné konštatovanie a jeden múdry vinš. Ako som uviedla vo svojom minulom blogu Fico, učitelia, bludy a obludy, u učiteľov sme v porovnaní s platmi ostatných vysokoškolsky vzdelaných ľudí na SLOVENSKU na poslednom mieste v OECD a v EÚ. Ak by sme sa mali dostať aspoň na krásne predposledné miesto, museli by platy učiteľov vzrásť o 20 %. Ak by sme chceli byť priemerom medzi krajinami OECD, museli by vzrásť o 80 %.

Teraz ten vinš. V sobotu poslal prezident SR pozdravný list snemu Smeru, kde im zaželal prijatie múdrych rozhodnutí. "Vaše posolstvo očakávam ako každý iný občan najmä s nádejou," odkázala hlavička štátu. Myslím, že sa náš prezident opäť pomýlil. Občan už neočakáva múdre rozhodnutia. Posolstvá Smeru očakáva s beznádejou.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Po kose na Krym? Zakopnete o tank

Vreckový sprievodca cestovateľov po východných teritóriách, časť III.

KOMENTÁRE

Mala byť ombudsmanka aj na pochode za rodinu?

Bubon, koláž Krista a zástava, celý výjav pripomínal akúsi civilnú procesiu.


Už ste čítali?