Súdruhovia, koľko vlastne učiteľom pridáte? Koľko vlastne majú?

Autor: Katarína Kalašová | 10.12.2012 o 16:24 | Karma článku: 24,60 | Prečítané:  6467x

Známa stratégia majstrov demagógie je zahmlievať, zapierať, domotať, odviezť pozornosť, ukázať aspoň o kúsok vedľa. A to dokola a dokola a dokola, vždy s inými argumentmi a rýchlym vodopádom slov. Kto by pred pár rokmi veril, že sa dajú v tomto umení predčiť aj také hviezdy, akou bol majster Mečiar? Prečo sa talentom demagógie tak dobre darí na pôde nehynúceho bolševizmu?

Takže ako zvyčajne, na úvod zopár faktov:

11.11.2012 – relácia o 5 minút 12 - zvýšenie 5%

R. Fico: „Nemáme iné možnosti, buď prežijeme rok 2012 a zostaneme v Európe a bude tu nejaká perspektíva, alebo to všetko pokazíme a bude po nás. Prosím aj učiteľov o pochopenie. Kým v iných krajinách idú platy dole, päť percent je zvýšenie, čo sa v iných krajinách nedeje,“ [pozri tu]

27.11. 2012 – brífing R. Fica po nočnom rokovaní s odborármi – zvýšenie možno 0%

R. Fico: „Ale ak sa bude čas naťahovať a opäť prídu nejaké negatívne informácie, pokiaľ ide o makroekonomické ukazovatele verejných financií, tak ani táto ponuka možno už nebude na stole,"

(Mal azda už vtedy na mysli premiér Fico rozhodnutie arbitráže... ?)

2.12. 2012 – brífing D. Čaploviča po rokovaní s odborármi– zvýšenie 7,5%

Dušan Čaplovič : „Vláda je schopná navýšiť prostriedky do výšky až 7,5 percenta,“ [pozri tu]

6.12.2012 – R. Fico – Vyhlásenie vlády SR k situácii v školstve – nikto nevie aké zvýšenie

R. Fico: „... ak je dnes priemerný plat za prvé tri kvartály 840 Eur u učiteľa – to je štatistický údaj, tak v roku 2013 ... posielame 896 Eur na každého jedného učiteľa, ak k tomu prirátame 5% zvýšenie tarifných platov hovoríme o sume 930 Eur ... hovoríme o zvýšení platov učiteľov v regionálnom školstve o 50 – 60 eur“ [pozri tu]

Nech počítam, ako počítam – veľmi tie čísla nesedia. 5% z 840 je 42 Eur. 5% z 896 je 44,80 Eur. Nevychádza to ani tak, ani onak. Nuž dobre, nebudeme sa predsa hrať na drobné, nie? Veď o presnosť tu predsa pri takom obrovskom zvýšení ani nejde.

Podstatné je, že učitelia v regionálnom školstve takéto priemerné platy NEDOSTÁVAJÚ, ani keby k tomu svojmu prirátali ešte aj svoj vek, číslo svojej pravej topánky a v niektorých prípadoch aj výšku zostatku na svojom účte pred nasledujúcou výplatou. Začne už niektorý politik hovoriť o SKUTOČNÝCH PLATOCH UČITEĽOV, nie o fiktívnych nápočtoch a výpočtoch, ktoré potom odchádzajú z tabuliek do pazúrov nenásytných (a zadĺžených) zriaďovateľov, ktorí ich ešte stále NEMUSIA celé odovzdať učiteľom ako ich skutočné platy?

A teraz ešte jeden výpočet kúzelníka Kažimíra:

7.12.2012 – P. Kažimír – brífing NR SR – zvýšenie 11,2%

P. Kažimír: „...Vláda a poslanci vytvorili predpoklady na to, aby došlo v budúcom roku k zvýšeniu priemerných hrubých miezd učiteľov o vyše 10% ... v budúcom roku by mal dosiahnuť priemerný plat učiteľa 934 Eur ... je to medziročný nárast o 11,2 %.“ [pozri tu]

A neodpustím si škodoratostne zverejnenie ešte jednej hlbokej myšlienky hodnej MINISTRA FINANCIÍ: „... podľa mojich informácií sú platy aj vyššie ako je tento priemer...“ Nuž, pán minister, ak je preiemerná výška detí v triede 154 cm, veľmi vás prekvapí, že Ľubomírko narástol menej a Peťko viac?

A napokon záverečné a slávnostné finále z gala programu samotného skladateľa:

8. 12.2012 - R. Fico – Snem strany SMER – SD – zvýšenie 5%

R. Fico: „... Je mi ľúto, že nedošlo k dohode s odborármi, ale ich požiadavky na 10% zvýšenie tarifných platov ... sú jednoducho nerealistické ... sme pristúpili k navýšeniu platov učiteľov základných a stredných škôl o 5%...“ [pozri tu]

Tak si to zhrňme do jednoduchého diagramu (pán minister Kažimír, diagramy si vysvetlíme nabudúce). Nepripomína vám táto zubatá čiara cestu z Tramtárie do Tramtárie? Alebo cestu od neúcty z vzdelávaniu k neúcte k vzdelávaniu?

graf.jpg

Sľuby zvýšenia platov  Vlády SR

Na záver jedno smutné konštatovanie a jeden múdry vinš. Ako som uviedla vo svojom minulom blogu Fico, učitelia, bludy a obludy, u učiteľov sme v porovnaní s platmi ostatných vysokoškolsky vzdelaných ľudí na SLOVENSKU na poslednom mieste v OECD a v EÚ. Ak by sme sa mali dostať aspoň na krásne predposledné miesto, museli by platy učiteľov vzrásť o 20 %. Ak by sme chceli byť priemerom medzi krajinami OECD, museli by vzrásť o 80 %.

Teraz ten vinš. V sobotu poslal prezident SR pozdravný list snemu Smeru, kde im zaželal prijatie múdrych rozhodnutí. "Vaše posolstvo očakávam ako každý iný občan najmä s nádejou," odkázala hlavička štátu. Myslím, že sa náš prezident opäť pomýlil. Občan už neočakáva múdre rozhodnutia. Posolstvá Smeru očakáva s beznádejou.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Křetínský: Desím sa, aby napätie v koalícii neohrozilo Slovensko

Prevážil podľa mňa konsenzus, že problematika je natoľko zložitá, že politická reprezentácia nie je schopná objektívne vyhodnotiť, čo by sa jednotlivým klientom stalo.

PLUS

Nespávajú, aby mohli prekladať titulky. Zadarmo a za pár hodín

I love you, povie filmová postava a v titulkoch sa objaví: Ja láska vy.

DOMOV

Bývalý minister práce Mihál odchádza pre postoje Sulíka z SaS

Mihál nesúhlasí s postojmi Sulíka.


Už ste čítali?