Tupotiny ministra Čaploviča

Autor: Katarína Kalašová | 14.3.2013 o 19:11 | Karma článku: 25,42 | Prečítané:  10201x

Premiér Fico mi iste odpustí, že som použila jeho (zhubný) novotvar „tupotiny“, ale nedalo mi. Na rozdiel od Fica týmto výrazom označujem také výroky, ktoré si to naozaj zaslúžia.

Včera zverejnila Pravda rozhovor s ministrom Čaplovičom. Pokiaľ máte doma dosť upokojujúcich tabletiek alebo fľašu Putinky, prečítajte si ho. [pozri tu] Z najpovolanejších úst v rezorte sa okrem iných skvostov dozviete, že: „z analýz vychádzajú šokujúce informácie. Máme napríklad plne organizované školy, ktoré majú len 12 žiakov, čo je absurdné.“

Najprv trošku legislatívy. V zmysle tzv. školského zákona je plnoorganizovanou školou základná škola so všetkými ročníkmi – teda od prvého po deviaty. Náš minister nám s absolútnou istotou tvrdí, že máme školy (teda nie jednu, ale minimálne dve), v ktorých chodí do deviatich tried dokopy 12 detí!

Pán Čaplovič, máte svoju priamoriadenú organizáciu – volá sa Ústav informácií a prognóz školstva. Okrem toho, že si štátom platený ústav dá vyrobiť logo za 8650 Eur, zaplatí ho v rekordnom čase vianočných sviatkov, aj keď do dnešného dňa logo neexistuje, robí aj rôzne štatistiky a zisťovania (to sú tie veci s číslami a tak). Takže kuk na ich stránku a tu sa dozviete nasledovné: k 15.9.2012 t.j. v tomto školskom roku neexistuje na Slovensku ŽIADNA plnoorganizovaná škola s 12 deťmi. Najmenšia plnoorganizovaná štátna škola má 34 detí a je vo Vrbovke. Keď sa Vás redaktorka opýtala, koľko je na Slovensku takýchto škôl, odpovede sa veru nedočkala (aké prekvapenie).

Na stránke nájdete (alebo niekto z vašej družiny, kto je digitálne podkutý:-) excelovskú tabuľku s kódmi, podľa ktorých si príslušné školy zoradíte. Celkovo máme základných škôl 2177. Plnoorganizovaných (s kódom 211) je 1460, z toho:

  • menej ako 100 detí má 155 škôl,
  • 100 až 200 detí má 490 škôl,
  • 201 až 300 detí má 276 škôl,
  • 301 až 400 detí má 208 škôl,
  • 401 až 500 detí má 147 škôl,
  • 501 až 1002 detí má 184 škôl.

A ešte dve veci ma v tomto rozhovore zaujali. Redaktorka Vám položila otázku: „Považuje aj vláda školstvo za prioritu?“ A Vaša odpoveď: „To je otázka na členov vlády. Pre mňa je prioritou osloviť najdôležitejších...“ Nie ste Vy, náhodou, pán minister, členom vlády? (Niečo mi ušlo? To by sa môj Bono čudoval.) Nemalo by byť pre Vás prioritou školstvo, a nie oslovovanie najdôležitejších?

A celkom na záver ma v rozhovore dorazilo, keď ste na výbornú a opodstatnenú otázku, či budete pre školstvo žiadať viac peňazí, odpovedali: „Nežiadam. Budeme to riešiť inak. Budem sa snažiť, aby sa z celkového balíka posunulo vyššie percento HDP do školstva.“ Nuž neviem. Myslíte si, že ak nebudete žiadať viac peňazí pre školstvo, tak nejaký dobrácky člen vlády sa o to postará? Povedzme minister Kaliňák, ktorý Vám (t.j. Vašim školám, žiakom, učiteľom, školským dvorom, toaletám, strechám, školským knižniciam, jazykovým učebniam, školským pomôckam...) už uchmatol, čo sa dalo?

Možno by ste mohli vravieť menej tupotín, aj keď „celý svet je hore nohami a úrad na zabitie“. Určite je potrebné zaoberať sa racionalizáciou siete škôl. Ale nestrieľajte len tak od boku, Limonádový Joe, a nevymýšľajte si. [pozri tu, tu aj tu]. Možno by ste radšej mohli vysvetliť verejnosti, na základe akých analýz a stratégií vypúšťate tieto svoje komiksové obláčiky. Možno je čas na zaslúžený odpočinok (bez druhého piliera, samozrejme). Čo, keby ste sa zamysleli nad týmto Smerom?


 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Mistrík odstúpil z prezidentského súboja, podporil Čaputovú

Mistríkovo rozhodnutie ocenil aj prezident Kiska a tiež podporil Čaputovú.

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Toto by Čaputová nemala zahodiť

Po dvadsiatich rokoch môže prvé kolo vyhrať blok mimo Smeru a HZDS.

AUTO

Prichádza malé SUV Škoda Kamiq. Aké sú naše prvé dojmy?

Zaboduje priestorom aj bohatou výbavou.


Už ste čítali?