Klaun Čaplovič žongluje. S číslami, rodičmi, deťmi i učiteľmi

Autor: Katarína Kalašová | 29.5.2013 o 18:25 | (upravené 29.5.2013 o 19:39) Karma článku: 27,03 | Prečítané:  6717x

Máte doma budúceho prváčika? Tak nebuďte prekvapený, ak v jeho triede bude sedieť 31 detí. Nie maximálne 22, ako to bolo doteraz. Samozrejme, že s jedným, zle zaplateným učiteľom.

A na čele nášho školstva si bude stále tróniť ten nekompetentný pán, ktorý zavádza verejnosť a myslí si o nás všetkých, že nedokážeme čítať a rozmýšľať.

28.5.2013 zverejnilo ministerstvo školstva aktualitu: Rezort pripravil novelu školského zákona... „Pri určení maximálneho počtu žiakov v triedach sa vychádzalo z priemernej naplnenosti triedy v krajinách OECD v roku 2010 a v nadväznosti na to ministerstvo navrhuje zvýšiť maximálny počet žiakov na 1. stupni ZŠ na 28 žiakov (doteraz v 1. ročníku 22 žiakov, v 2. - 4. ročníku 25 žiakov) a na 2. stupni ZŠ z 28 na 30 žiakov.“

Minister Čaplovič umne neuviedol aká je priemerná naplnenosť v krajinách OECD a spoliehal sa na to, že občan SR si tento údaj nebude alebo nedokáže nájsť. Lebo v tom prípade by sa dozvedel v dokumente vydanom OECD – Education at a Glance na str. 450 (alebo aj v Správe o stave školstva na Slovensku na verejnú diskusiu na str. 24), že priemerná naplnenosť tried v krajinách OECD je v roku 2010 presne 21,2 žiaka a v krajinách EÚ 19,8 žiaka. V toľko ministrom ospevovanom Fínsku je to 19,4. V susednom Rakúsku 18,4, v Luxembursku 15,6 a v Českej republike 19,9 žiaka na triedu. Ako sme sa od priemernej naplnenosti 21,2 žiaka na triedu dostali k číslu 28?

V úvode som spomenula ešte vyššie číslo – 31 žiakov v prvej triede ZŠ (resp. 33 piatakov až deviatakov). V septembri minulého roku sa do školského zákona nenápadne vkradla formulka (cez novelu zákona o odbornom vzdelávaní), ktorá od 1.9.2013 umožní navýšiť maximálny počet žiakov v triede o ďalších troch.

Neviem, či sa dá rozumne zdôvodniť hrozba takýchto vysokých počtov žiakov. Očakávala by som, že rozhodnutiu o navýšení počtu detí bude predchádzať seriózna analýza. Viem, že je to maximálny počet detí, ktorý sa nemusí naplniť. Ale avizované financovanie na triedu dáva predpoklad, že ministerstvo bude tlačiť cez peniaze na zriaďovateľov, aby napĺňali triedy na maximum. Triedy 31 prváčikov, kde inovatívny učiteľ môže zabudnúť na individuálny prístup, triedy 33 piatakov s nastupujúcou učiteľkou s platom 531 Eur brutto, triedy 33 adolescentných deviatakov s vyhoreným učiteľom pred dôchodkom.

Nech si minister Čaplovič vyskúša takúto prácu. Nezvláda ani svojich pár najbližších úradníkov, ktorí sa mu s modrým majákom preháňali v predraženej audine, kupovali kvety (určené na výučbu zručnosti v aranžérstve) v jednom z najdrahších kvetinárstiev, predražený alkohol, logo, nábytok... Nezvláda svoje ministerstvo, ktoré míňa nielen bruselské, ale aj slovenské peniaze (p. Kaliňák, to Vy ponúkate klamlivý obraz o financovaní) na eurofondové, často nezmyselné, projekty ako napr. Národná sústava kvalifikácií.

Nech minister Čaplovič prestane v kuse žonglovať vymyslenými číslami a informáciami, fínskymi, anglosaskými a inými modelmi školstva. Lebo nie všetci sme voliči Smeru. Lebo nie všetci nepremýšľame.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Mistrík odstúpil z prezidentského súboja, podporil Čaputovú

Mistríkovo rozhodnutie ocenil aj prezident Kiska a tiež podporil Čaputovú.

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Toto by Čaputová nemala zahodiť

Po dvadsiatich rokoch môže prvé kolo vyhrať blok mimo Smeru a HZDS.

AUTO

Prichádza malé SUV Škoda Kamiq. Aké sú naše prvé dojmy?

Zaboduje priestorom aj bohatou výbavou.


Už ste čítali?