Aj Čaplovič by si mal požičať – trochu rozumu a súdnosti

Autor: Katarína Kalašová | 15.7.2013 o 20:52 | Karma článku: 28,28 | Prečítané:  6910x

Tak a máme to tu! Dnes s veľkou pompou, dokonca v priamom prenose, oznámil minister Čaplovič, ako skvelo si budú odteraz ujúchať naši mladí učitelia. Lebo dostanú pôžičky. Skoro ako z reklamy, už si budú môcť čokoľvek s istotou dovoliť. Rozmeňme si túto informáciu na drobné a povedzme si aj o tom, čo sa už na tlačovku „nezmestilo“.

Pôžičky sú určené najmä mladým učiteľom. Tí starší už zvyčajne majú kde bývať a nemajú už ani dosť času, aby pôžičku splatili. Nie že by peniaze nepotrebovali, mali by už však mať slušné platy, aby sa na staršie, či staré kolená nemuseli zadlžovať (však?).

Verte, či neverte – čistý mesačný príjem začínajúceho učiteľa, povedzme na gymnáziu, je 432,44 Eur. Áno, vidíte dobre. A po piatich rokoch usilovnej práce sa mu zvýši čistá základná mzda na neuveriteľných 487,18.

Náš dobrotivý minister dnes oznámil, že učiteľ si bude môcť zobrať pôžičku až 30 000 Eur a splácať ju max. 15 rokov. Zabudol však pripomenúť, že na to musí splniť ešte ďalšiu podmienku, a to, že splátka nesmie byť väčšia ako 1/3 jeho čistej mzdy. Keď si trochu započítame, tak na vyššie uvedenú pôžičku musí nešťastník učiteľ zarábať v čistom aspoň 720 Eur (945 Eur brutto). A to nehrozí nielen mladému, ale žiaľ celkom bežne ani učiteľovi s dlhoročnou praxou.

Trochu sa odviažme a predstavme si, že 40-ročná učiteľka, hovorme jej Mária, naozaj zarobí toľko, aby dostala pôžičku 30 000 Eur na 15 rokov. Pri úroku 4,5 % zaplatí pôžičkovému fondu naša milá Mária 42 962 Eur a mesačne jej odbudne 238,68 Eur z rodinného rozpočtu. Ale! A sme pri druhom probléme, ktorý náš zábudlivejší Duško nespomenul. Ak napr. Mária príde o zamestnanie (často počúvame o racionalizácií práve z úst Čaploviča), stúpne jej úroková sadzba na krásnych 8,5 %. Už vidím, ako s otvorenou náručou čakajú našu 48-ročnú učiteľku Máriu, (ktorá celý život vštepovala deťom základy hudobnej a výtvarnej výchovy) s dlhom 21 000 Eur v novom lukratívnom zamestnaní. Mária bude musieť ešte ďalších sedem rokov splácať mesačne 334 Eur. Len či bude mať z čoho! Jedine, že by ju zamestnali v nejakom eurofondovom projekte. To by však o nich musela byť informovaná a dobre platené pracovné miesta by nesmeli byť – ako však dnes sú – v rezorte školstva utajenou skutočnosťou!

Duško to ale má spočítané. Na pôžičky pre cca 80 000 učiteľov a doktorandov zbytočne nemrhal a vyčlenil závratných 1,5 mil. Eur, čo znamená, že až 50 slovom päťdesiat z nich môže získať v plnej výške túto naozaj skvelú sumičku (ktorá stačí na byt o rozlohe 24 m2 !!!  pri priemernej cene  v SR. V Bratislave však len na 17,9 m2). A pri ISTOTÁCH tejto vlády sa ďalších 15 rokov triasť, či ju splatia. Čo tak prestať míňať peniaze na Kmotríkove a Poórove štadióny, 27 miliónových poradcov, predražené a nezmyselné europrojekty... a investovať do slušne zaplatených učiteľov?

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Myslel som, že násilie skončilo. Útoky vyženú zo Srí Lanky turistov

Teroristi sa zamerali na kresťanov aj turistov.

Píše Ivan Mikloš

Farizeji, antikristi, birmovaní komunisti

Veľkonočná úvaha agnostika.


Už ste čítali?