Nestrieľajte do učiteľov. Nezastreľte ministra

Autor: Katarína Kalašová | 4.12.2013 o 16:06 | Karma článku: 18,52 | Prečítané:  2333x

Kritizujem ministra Čaploviča vždy, keď si to zaslúži. Toto je však celkom iná situácia. Testovanie PISA a výsledky našich žiakov by nám mali konečne otvoriť oči.

Bolo by elegantné a jednoduché ukázať, kto je na vine z prepadáku v PISA. Minister, ten minulý minister, ten chlapec ešte pred ním... Ale to je veľmi lacné. Nejde o to, aké parciálne chyby robíme, aké chyby robí ten alebo onen šuhaj vo vláde, na chvíľu zodpovedný za ďalšie devastovanie školstva – a vzdelávania v tejto krajine.

Na vine je premiér. Tento. A ten predchádzajúci (tá predchádzajúca). A ten pred ním (pred ňou). Ale je to ešte horšie. Na vine sme my všetci.

V televízii počúvame tzv. celebrity, ako s pýchou hovoria, že v škole nevedeli matematiku. Počúvame ich a niektorým z nás to imponuje.

Deťom hovoríme, že škola je zlá, učiteľ je zlý, učebnica je zlá (alebo nie je žiadna)...

Viac nás zaujíma, či sa v šlabikári drzo priznáme k tomu, že sa v niektorých rodinách niektorí rodičia rozvedú.

Ešte sme sa nenaučili – ešte sme to od zrušenia poddanstva na Slovensku nestihli – uvedomiť si, že na vzdelaní záleží. Že nám musí záležať na vzdelaní a vzdelávaní. Že vzdelanie je prvá priorita v rozvoji krajiny. Iba ona môže priniesť lepšie zdravotníctvo, múdrejší daňový systém, menej rasizmu medzi nami, menej arogantnej pýchy na našu hlúposť. Už sa neklaňajme hlúpym Janom (vo vyvolených farmách). Začnime si vážiť – a hľadať – múdrych Janov.

Už to v tejto krajine dokážeme?

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Bývalý ústavný sudca Trimaj: Pri obštrukciách môže Kiska podať žalobu pre nečinnosť Danka

Všetko nasvedčuje tomu, že pri voľbe sudcov sa bude kalkulovať, hovorí.


Už ste čítali?