Má každá vieska svojho Kmotríka? Alebo ako Stupavčania o 9 miliónov Eur prišli

Autor: Katarína Kalašová | 19.4.2016 o 9:47 | (upravené 21.11.2016 o 12:02) Karma článku: 11,14 | Prečítané:  11042x

Bolo raz jedno neveľké mesto menom Stupava. Kúsok od Bratislavy, čo mu prinášalo úžitok, ale veru mu to aj na škodu bolo.

Tak, ako majú v Rači svojho Kmotríka, ktorý im osoh neprináša [pozri tu], tak v Stupave máme svojich vlastných kmotrov, ktorí jej obyvateľov o veľký majetok pripravili. O 9 miliónov Eur, možno o trochu menej, možno o trochu viac. Posúďte sami.

Bol rok 2000 a mesto Stupava z nejakej neznámej príčiny zakladá spolu s občianskym združením BECEP obchodnú spoločnosť Polygón Stupava. Vraj spolu vybudujú „dopravné ihrisko“ pre vodičov z povolania [pozri tu].

Pozrime sa týmto subjektom spolu na zúbok.

BECEP

Je skratkou Občianskeho združenia pre bezpečnosť cestnej premávky, ktoré bolo založené 5. júna roku 2000. Táto informácia je jedna z mála, ktorú na ich web stránke nájdeme [pozri tu]. Pri troche námahy sa ešte podarí zistiť, že:

  • združenie sídli v Petržalke,
  • má nula zamestnancov,
  • v právnom spore so Stupavou ho zastupoval Jiří Malchárek (áno, ten poslanec za SOP a ANO, minister hospodárstva a podpredseda vlády, pozri tu a ešte aj všeličo iné pozri tu ).

Mesto Stupava

Nachádza sa blízko Bratislavy. V roku 2000 bol primátorom mesta Ing. Anton Daráš. Vtedajších poslancov mestského zastupiteľstva nájdeme napr. [pozri tu].

Polygón Stupava a.s.

Tu nám pomôže Sociálna sieť firiem [pozri tu] a Obchodný register [pozri tu]. Čitatelia zo Stupavy budú teraz vo výhode, pretože všetky ďalšie mená im už budú dobre známe.

Nuž a načo vlastne vznikol Polygón a.s.? Porovnajme:

  • V roku 2000 to bolo – na výstavbu dopravného ihriska.
  • V roku 2016 je to podľa príslušného kódu – výstavba obytných a neobytných budov i. n.

Riadna zmena, čo poviete :-(

Ešte stále sa to čitateľovi asi nezdá také zlé. Hoci obyvatelia Stupavy už tušia, že zmena prinesie viac áut do už aj tak preplneného centra, a tiež menej služieb a komfortu pre každodenný život.

Ale vráťme sa späť do roku 2001. Nič netušiaci Stupavčania vkladajú do spomínanej akciovej spoločnosti Polygón – prostredníctvom svojich volených zástupcov – pozemky o celkovej výmere 133 054 metrov štvorcových. Dvaja nezávislí znalci ich v tom čase ocenia na sumu bezmála 15 miliónov Sk. Druhý spoločník – BECEP vkladá 800 000 Sk. Napriek tejto skutočnosti však bolo majetkové postavenie, hlasovacie práva a celkový vplyv dohodnutý v pomere 20:80. A teraz pozor: v neprospech Stupavčanov.

Áno, čítate správne. Hoci Stupavčania vložili 19-krát viac ako BECEP, ich hlas mal zrazu len pätinovú váhu.

Ako je to možné? Vedenie mesta súhlasilo s tým, že zo spomínaných 15 miliónov sa len 200 000 Sk započíta ako vklad do základného imania, čo je rozhodujúce na veľkosť vplyvu v akciovej spoločnosti. Zvyšných 14 800 000 Sk išlo do obchodného majetku, čo malo fatálne následky.

Dôsledky tohto kroku na seba nedali dlho čakať. BECEP zo svojimi 800 tisícmi sa zrazu stal pánom a kráľom. Doslovne. Partička z Petržalky (a ako sa neskôr ukáže, aj zo Stupavy) uchopila moc nad pôdou Stupavčanov, dostala pod kontrolu výkonné a dozorné orgány spoločnosti a začala sa správať ako výsostný majiteľ pozemkov, ktoré dovtedy patrili Stupave, a teda každému z nás, čo tu bývame.

Na záver prvého dielu tejto tragédie-frašky (v tieni pod slovenským právnym lampášikom) sa zamyslime a poučme sa, koho sme si volili a budeme voliť do pozícií, ktoré rozhodujú o majetku nás všetkých. (Za odmenu čitateľom sľubujem, že až druhý diel bude naozaj neveselý. Pre slušných ľudí.)

Pre nedočkavých čitateľov tu máme dokument, ktorý celý problém do detailov popisuje. Síce s neveselým koncom, ale všeličo zaujímave sa v ňom dozvie (odporúčam však k čítaniu nejakú whisky alebo whiskey, lebo je to fakt grc :-( , prepáčte za výraz. [pozri tu].

Sľubovala som 9 miliónov Eur a v článku sa spomína „len“ 15 miliónov Sk. Nebojte sa, bude horšie. Možno niekedy, v druhej časti tohto smutného príbehu.

PS: Pokiaľ sa chcete dozvedieť viac z úst povolaných, príďte na verejné stretnutie občanov s primátorom a poslancami. Bude sa konať 21.4.2016 o 17,30 hod. v Kultúrnom dome Stupava. 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Keď začal boj s extrémizmom prinášať výsledky, prokuratúra ho ide oslabiť

Samostatné oddelenie špeciálnej prokuratúry má dnes päť ľudí.

Dobré ráno

Dobré ráno: Obvinili Fica, Kotlebu aj Mazureka. Teraz im hrozí zánik

Pripravuje sa reorganizácia prokuratúry.

Komentár Zuzany Kepplovej

Žilinka vykročil ľavou

Rozpustenie Honzovho úradu sa nezdá ako dobrý začiatok perestrojky na prokuratúre.


Už ste čítali?